Ситний сніданок та уникнення перекусів увечері найкращим чином сприяють спалюванню жирів і провокують схуднення, що вже стільки років доводять наукові дослідження.

Велика кількість дорослих і підлітків по всьому світу намагаються схуднути. Через це багато людей опанували щоденне періодичне голодування - простий спосіб позбутися зайвих кілограмів. Ця дієта передбачає голодування протягом визначеного періоду дня, а потім споживання всіх калорій у наступні години. Наприклад, не вживати їжі протягом 16 годин, а їсти лише протягом решти 8 годин - найпопулярніша серед інших дієта, що має назву «Голодування 16:8».

Як стверджують дослідники з університету Вандербільта в Нешвіллі (штат Техас, США), не тільки кількість калорій, які споживає людина, може впливати на збільшення ваги, а й час їх прийому.

Ці результати опубліковано в журналі з відкритим доступом «PLOS Biology».

Отримані дані стосуються біологічного годинника, який учені називають «циркадними ритмами». Внутрішній годинник тіла модулює сотні процесів - від сну й прийому їжі до температури тіла і рівня інтенсивності синтезу гормонів. Темою досліджень був порушений циркадний ритм (наприклад, у людей, що працюють у нічну зміну), а також його вплив на загальний стан організму та несприятливі наслідки для здоров'я, включаючи ожиріння.

Яскравість світла впливає не тільки на рівень гормону мелатоніну, а й на багато інших параметрів метаболізму. Наприклад, у темний час доби робота травної системи і шлунка відчутно сповільнюється.

Під час сну швидкість обміну речовин знижується приблизно на 15-35 %, рівень глюкози і, відповідно, інсуліну в крові падає, підвищуючи таким чином рівень жироспалюючого гормону. У темну пору доби в процес метаболізму активно включається гормон голоду лептин. По суті, в нічний час організм мінімізує процеси травлення.

Крім того, вночі тіло активізує використання існуючого жиру як палива - при цьому наявність великої кількості їжі в шлунку безумовно викличе дисбаланс цих процесів, змушуючи організм у першу чергу спалювати калорії щойно спожитої вечері. Слід зазначити, що чим більше швидких вуглеводів буде в такій їжі, тим гірше.

«Існує багато досліджень, що проводилися як на тваринах, так і на людях. Їхні результати дають змогу припустити, що йдеться не лише про те, скільки ви їсте, а скоріше, коли ви їсте», - пояснюють науковці Карл Джонсон та Корнелій Вандербільт.

Щоб перевірити цю гіпотезу, дослідники стежили за метаболізмом шести людей.

Моніторинг обміну речовин

Усі учасники експерименту були віком від 50 років і старші. Таким чином, вони належали до групи людей, якій ризик порушення обміну речовин загрожує частіше, ніж молодим організмам. Вони їли тричі на день за двома окремими 56-годинними графіками.

За першим розкладом учасники споживали сніданок (8:00), обід і вечерю. За другим - пропускали сніданок, але отримували додатковий вечірній перекус (22:00).

Сніданок і перекус містили однакову кількість калорій, тобто були харчовими еквівалентами. Обсяг фізичних навантажень, які виконували учасники, також був однаковим.

Учені стежили за метаболізмом, використовуючи метаболічну камеру Вандербільта, за допомогою якої здійснювали постійні вимірювання швидкості розпаду вуглеводів і жирів.

Дослідники виявили, що, незважаючи на однакове споживання калорій та активність, час споживання їжі суттєво вплинув на те, скільки жирів спалюють учасники експерименту.

Організм тих людей, які вживали перекус пізньої ночі, розщеплював менше жиру, ніж тих, хто споживав стільки ж калорій під час сніданку.

«Результати, які ми отримали, підтверджують, що час прийому їжі протягом денного й нічного циклу впливає на швидкість метаболізму», - підсумовує науковець Вандербільт Кевін Келлі.
Джерело: medicalnewstoday.com/

Повернутися назад 06 листопада 2023