Природа ангедонії, депресивні розлади
підходи у лікуванні
Ангедонія -
основний симптом депресії та деяких інших психічних розладів - є важливим чинником ризику суїцидальної поведінки, незалежно від тяжкості епізоду. Визначення ангедонії нині охоплює спектр порушень регуляції шляхів винагороди, які останніми десятиліттями викликають значний інтерес науковців. Нейрофізіологічні основи ангедонії переважно передбачають зміни в зонах стріатуму і префронтальної кори із залученням нейромедіатора дофаміну.
Зокрема, продемонстровано обмежену користь традиційних антидепресантів за ангедонії, а також їх потенційний проангедонічний ефект у деяких суб'єктів. До вашої уваги представлено огляд публікації А. Serretti «Anhedonia and Depressive Disorders» видання Clinical Psychopharmacology and Neuroscience (2023; 21 (3): 401-409), присвяченої аналізу ролі ангедонії в розвитку депресії та підходів до її подолання.
Ангедонія зазвичай визначається як нездатність відчувати задоволення від діяльності, яка зазвичай його приносить. Це основний симптом депресії, який часто використовують для його діагностування. Однак концепція ангедонії та її роль для встановлення діагнозу змінилися за останні сто років.
Спочатку вона була описана як самостійний розлад, але, починаючи з третьої редакції Діагностичного та статистичного посібника з психічних розладів (DSM-III), її додано як симптом для діагностування великого депресивного епізоду (Lewis, 1889; APA, 1980).
Після цього деякий час її вважали просто симптомом депресії, але дані, отримані останніми десятиліттями, свідчать, що її слід розглядати незалежно від самої депресії (Carlson and Kashani, 1988; Rizvi etal., 2016; Wang etal., 2021; Treadway and Zald, 2011; Whitton and Pizzagalli, 2022; Der-Avakian and Markou, 2012).
Метою огляду А. Serretti є узагальнення наявних знань про ангедонію щодо клінічних особливостей, нейрофізіологічної основи, прогностичної ролі та можливих методів лікування.
Клінічні ознаки ангедонії
У критеріях DSM-5 для великого депресивного епізоду ангедонія визначається як «помітно знижений інтерес або задоволення від усіх або майже всіх видів діяльності» (APA, 2022). Однак ангедонія є загальним симптомом кількох психічних розладів, зокрема шизофренії, залежності від психоактивних речовин, посттравматичного стресового розладу (ПТСР), тривожних розладів, розладів харчової поведінки (РХП), розладів спектра аутизму (РСА) і нейродегенеративних розладів (Pizzagalli, 2022).
Ангедонія спочатку характеризувалася зниженою здатністю відчувати задоволення або інтерес до стимулів, які зазвичай приносили винагороду. Проте початкове визначення (втрата задоволення або інтересу) нині розширилося й охоплює спектр дефіцитів обробки винагороди (Watson etal., 1970; Phillips and Ahn, 2022; Kieslich etal., 2022; Thomsen, 2015).
Сучасні концептуалізації, зокрема системи позитивної валентності, окреслені Критеріями домена дослідження (Research Domain Criteria) Національного інституту охорони здоров'я США (NIH, 2010), охоплюють такі компоненти винагороди, як інтерес, мотивація, витрати зусиль, оцінювання, очікування винагороди, навчання, задоволення та насичення (Insel etal., 2010; Rizvi etal., 2016; Wang etal., 2021).
Таке розширення викликало значний інтерес і обговорення. А. Serretti узагальнює різні аспекти у двох широких поняттях: антиципаційна ангедонія, яка стосується зниженої здатності відчувати задоволення в очікуванні корисних подій, і консуматорна ангедонія, яка стосується зниженої здатності відчувати задоволення від діяльності (Treadway and Zald, 2011; Barbano and Cador, 2007).
Пацієнти з антиципаційною ангедонією можуть мати труднощі з уявленням або передбаченням майбутніх приємних подій. Ці труднощі можуть проявлятися кількома способами, наприклад, зниженою мотивацією до здійснення приємної діяльності, труднощами з плануванням та ініціюванням її, а також браком ентузіазму чи хвилювання щодо майбутніх подій.
Консуматорна ангедонія - це знижена здатність відчувати задоволення під час приємних занять. Вона також може проявлятися у вигляді декількох способів, наприклад, зменшення задоволення від соціальної та розважальної діяльності, недостатності позитивно забарвлених емоцій під час цих дій та зменшення частоти участі в них.
Особи з консуматорною ангедонією мають труднощі з переживанням позитивних емоцій під час подій, що мають приносити задоволення (як-от соціальна взаємодія, заняття спортом, сексуальна активність, споживання їжі). Ознаки ангедонії не є стабільними, вони можуть змінюватися: як правило, вони є серйознішими за гострих фаз розладу і зменшуються / зникають після одужання. Тому постає питання щодо природи ангедонії - це стан чи ознака?
У деяких випадках може спостерігатися зниження здатності отримувати задоволення від певної діяльності (тобто особа не насолоджується тим, що чим у минулому зумовлювало почуття вдоволення); власне, це характерно для гострих епізодів депресії (Gandhi etal., 2022).
В альтернативних випадках суб'єкти демонструють загалом низькі рівні здатності відчувати задоволення, без прив'язки до часу. Це може бути характерним для дистимії або зловживання психоактивними речовинами.
Інша перспектива стосується «мішені» ангедонії, наприклад, соціальної або фізичної активності. Соціальна ангедонія визначається як отримання незначного задоволення (або його відсутність) від міжособистісних ситуацій, тоді як фізична - як отримання недостатнього задоволення (або його брак) від фізичних відчуттів, як-от запах, смак, дотик або звук (Winer etal., 2019).
Поширеність ангедонії
Поширеність ангедонії за депресії є досить високою, проте вона варіює залежно від дослідження та популяції учасників. Зокрема, вона може бути наявною майже у 70 % осіб із депресією (Cao etal., 2019).
Доказів варіації щодо поширеності ангедонії на основі підтипу депресії наразі бракує (Fletcher etal., 2015).
Як зазначають дослідники, поширеність ангедонії за інших психічних розладів також є значною, хоча дещо меншою (Trøstheim etal., 2020). У деяких випадках вона також може зберігатися й після лікування (DiNicola etal., 2013).
Повідомлень про різницю щодо ознак ангедонії у представників різних статей немає. Хоча відомо, що на депресію частіше страждають жінки, не підтверджено, що ангедонія частіше виникає саме у пацієнтів жіночої, ніж чоловічої статі. Навпаки, деякі дані свідчать про більшу її поширеність серед чоловіків, це принаймні стосується соціальної ангедонії. Поширеність ангедонії також корелює зі збільшенням віку, проте лише за даними досліджень загальної популяції (Dodell-Feder and Germine, 2018).
Оцінювання ангедонії
Власне, оцінювати ангедонію може бути складно, оскільки це суб'єктивний досвід. Проте було розроблено кілька інструментів для визначення ангедонії в клінічних і умовах і в межах досліджень.
Однією з найпоширеніших сьогодні є шкала часу переживання задоволення (TEPS), 18-пунктовий опитувальник для заповнення пацієнтом, призначений для оцінювання здатності відчувати задоволення як за очікування майбутньої нагороди / приємної події (антиципаційне задоволення), так і за її «споживання» (консуматорне, або завершальне, задоволення) (Gard etal., 2007).
Високу надійність і валідність TEPS продемонстровано як для клінічних, так і для неклінічних популяцій. Іншим поширеним інструментом є шкала оцінювання задоволення Снейта-Гамільтона (SHAPS), 14-пунктовий опитувальник заповнення пацієнтом, який допомагає встановити ангедонію в контексті соціальної, фізичної та рекреаційної діяльності (Snaith etal., 1995).
Вказану шкалу було розроблено для застосування за великого депресивного розладу. Є також низка інших інструментів, які дають змогу оцінити конкретні аспекти ангедонії, але вони, як правило, менш валідовані (Pizzagalli, 2022).
Нейрофізіологічні основи ангедонії
Нейрофізіологічні аспекти, що лежать в основі ангедонії, неодноразово досліджували у пацієнтів із депресією, а також у здорових осіб із контрольних груп; деякі докази отримано під час досліджень на тваринних моделях. Префронтальна кора, як вентромедіальна, так і дорсолатеральна, відіграє вирішальну роль в обробці інформації в системі винагороди та прийнятті відповідних рішень (Staudinger etal., 2011; Ciaramelli etal., 2021).
Імовірно, найрелевантнішим механізмом, що лежить в основі ангедонії, є гіпоактивація смугастого тіла (для антиципаційної ангедонії) та префронтальних зон (для консуматорної ангедонії) (Wang etal., 2011; Der-Avakian and Markou, 2012; Borsini etal., 2020).
За даними різних досліджень (як на тваринних моделях, так і за участю пацієнтів із депресією), до багатьох аспектів дефіцитів обробки винагороди залучені такі зони: прилегле ядро, смугасте тіло, вентральний палідум, вентральна тегментальна ділянка, мигдалеподібне тіло, острівець, передня поясна кора, орбітофронтальна кора та префронтальна кора.
Дофамін є найчастіше досліджуваним у доклінічних дослідженнях нейромедіатором, роль якого в регулюванні різних аспектів ангедонії, як-от очікування, мотивація, зусилля та навчання, підтверджено.
Крім того, деякі докази також отримано для інших нейромедіаторів. Серотонін, адреналін, опіоїди, глутамат, γ-аміномасляна кислота та ацетилхолін можуть модулювати процеси задоволення та мотивації (Wang etal., 2011; Der-Avakian and Markou, 2012; Treadway, 2016; Tejeda and Bonci, 2019; Morales and Margolis, 2017).
Генетичні дослідження
Дослідження генетичних основ ангедонії можуть розширити знання про її фізіопатологію та сприяти розробці нових методів лікування. Ангедонія, ймовірно, значною мірою зумовлена генетичним компонентом; згідно з останніми публікаціями, суттєву роль відіграє спадковість, тобто притаманна генетична схильність (Bondy and Bogdan, 2022).
Наймасштабніший натепер аналіз геному, здійснений за участю 375 тис. 275 суб'єктів, допоміг виявити 11 локусів, що пояснюють 5,6 % випадків ангедонії (Ward etal., 2019). Ця частка може виглядати скромно, але вона є багатообіцяльною, бо глибший генетичний аналіз, що охопить більше генів і генетичних варіацій, імовірно, пояснить природу переважної частки випадків ангедонії. Оцінювання ризику полігенного впливу є багатообіцяльним підходом для прогнозування індивідуального ризику розвитку певного розладу на основі їх генетичної структури, тому вони можуть бути корисними в клінічній практиці для прогнозування того, у яких суб'єктів ризик розвитку ангедонії буде найбільшим. Це може бути розраховано через підсумовування ефектів кількох генетичних варіантів, пов'язаних із розладом, що являє інтерес, із значенням кожного варіанта, визначеним за розмірами їхніх ефектів, відповідно до даних попередніх досліджень геному й асоціацій генів. Полігенний ризик ангедонії (сукупний показник генетичного ризику) був пов'язаний із гіршою «цілісністю білої речовини» мозку, меншим загальним об'ємом сірої речовини та меншими об'ємами ділянок мозку, пов'язаних із винагородою та обробкою задоволення (Zhu etal., 2021).
Цей конвергентний висновок пов'язує результати візуалізації мозку з генетикою. Крім генетичних досліджень, вивчали також роль епігенетичних модифікацій в ангедонії. Епігенетичні модифікації - це хімічні зміни в ДНК, які не призводять до зміни її основної послідовності, але можуть мати вплив на експресію генів. Повідомлялося, що епігенетичні модифікації генів, залучених до процесів обробки винагороди та регуляції настрою, асоційовані з розвитком ангедонії (Bang etal., 2019).
Хоча генетичні та епігенетичні дослідження виявили низку генів-кандидатів, а також шляхи, пов'язані з ангедонією, А. Serretti зазначає, що ці висновки часто складно інтерпретувати, оскільки вони залежать від контексту. Наприклад, вплив одного й того самого гена може різнитися в представників різних популяцій або залежати від умов навколишнього середовища. До розвитку ангедонії, ймовірно, призводить взаємодія багатьох генів і шляхів. Попри ці труднощі, вивчення генетичних основ ангедонії є багатообіцяльним для поліпшення розуміння основних механізмів її розвитку та розробки ефективних методів лікування. Власне, з'ясування конкретних генетичних варіантів або шляхів може допомогти ідентифікувати осіб, які мають вищий ризик розвитку ангедонії та допомогти визначити методи раннього втручання або стратегії лікування. Крім того, розуміння ролі конкретних генів і шляхів, залучених до формування ангедонії, може сприяти розробці нових фармакологічних або поведінкових втручань, спрямованих на ці чинники.
Прогностичне значення ангедонії
У контексті розладів настрою конвергентні дані доказів свідчать, що ангедонія пов'язана з більш тяжким і рецидивним захворюванням. Зокрема, вищі рівні ангедонії за депресії були пов'язані з більшою кількістю попередніх епізодів депресії, причому ці епізоди були тривалішими, а захворювання загалом тяжчим. Так, за даними поздовжніх досліджень, тяжкість ангедонії є предиктором того, що розлад депресії триватиме й через 12 місяців. Власне, є багато свідчень на користь того, що наявність серйозніших ознак ангедонії може призвести до тяжчого перебігу захворювання (Vinckier etal., 2017; Gabbay etal., 2015; Spijker etal., 2001).
До того ж ангедонія часто асоціюється з підвищеним ризиком суїцидальної поведінки, хоча цей зв'язок не є однозначним (Auerbach and Pagliaccio, 2022; Bonanni etal., 2019).
Хоча дані більшості досліджень свідчать, що ангедонію слід вважати релевантним чинником ризику можливої суїцидальної поведінки, залишається нез'ясованим, чи зберігаються суїцидальні думки також після завершення лікування (Pompili, 2022; Olgiati and Serretti, 2022; Olgiati etal., 2023).
За даними як зрізових, так і в поздовжніх досліджень, вищі рівні ознак ангедонії за депресії були пов'язані з виразнішими суїцидальними думками. Є також докази підвищення ризику спроб самогубства. Такі кореляції зберігаються після поправки на загальну тяжкість симптомів. Це свідчить, що, крім тяжкості епізоду, ангедонія також може мати вплив як незалежний чинник ризику суїцидальності (Ballard etal., 2017; Ducasse etal., 2018, 2021; Sagud etal., 2021).
Ангедонія і процес запалення
Кілька досліджень були присвячені вивченню зв'язку між ангедонією та запаленням за депресії. Наприклад, незалежно від клінічних і неклінічних чинників, підвищення рівня С-реактивного білка в плазмі асоціюється з ангедонією через зниження зв'язку між вентральним смугастим тілом і вентромедіальною префронтальною корою головного мозку; цей процес опосередкований глутаматом у складі лівих базальних гангліїв (Felger and Treadway, 2017; Leeetal., 2018; Vichaya and Dantzer, 2018).
Зв'язок між ангедонією та запаленням може бути двоспрямованим. Це означає, що запалення може чинити вплив на фізіопатологію ангедонії, а остання, своєю чергою, теж позначатиметься на запаленні, зокрема через зменшення можливостей протидіяти запальному процесу (завдяки виконанню фізичних вправ та участі в соціальних взаємодіях).
Роль запалення в розвитку ангедонії також підтверджують результати дослідження ефективності протизапальних методів лікування для зменшення ознак ангедонії. Як зазначають дослідники, було продемонстровано, що лікування протизапальним препаратом інфліксимабом сприяло значному зменшенню ознак ангедонії в пацієнтів із резистентною до лікування депресією, хоча при цьому вплив на загальну симптоматику був незначним (Raison etal., 2013).
Хоча зв'язок між ангедонією та запаленням досі вивчають, очевидно, що запальний процес відіграє важливу роль у патофізіології депресії та може призводити до розвитку та персистування ангедонії в замкненому колі поганого прогнозу (Benedetti etal., 2022).
Лікування ангедонії
Традиційні антидепресанти, як-от селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) та селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну й норадреналіну (СІЗЗСН), є препаратами першої лінії лікування депресії та пов'язаних з нею симптомів, зокрема ангедонії. Однак їхня ефективність щодо зменшення ознак ангедонії є дещо обмеженою. Наявні натепер дані свідчать, що застосування самих лише антидепресантів сприяє лише частковій редукції симптому ангедонії (або вони зовсім не мають впливу на ангедонію) (Cao etal., 2019; Ho and Sommers, 2013; Buckner etal., 2008).
Крім того, повідомлялося, що терапія антидепресантами, ймовірно, може призвести до емоційної відстороненості у деяких суб'єктів; при цьому можливий розвиток стану, який сприйматиметься як ангедонія (Harmer etal., 2017; Serretti etal., 2010).
Деякі антидепресанти можуть бути ефективнішими для зменшення ознак ангедонії, ніж інші. Оскільки до процесів патофізіології ангедонії залучений дофамін, бупропіон є ймовірним кандидатом для застосування в пацієнтів з ангедонією.
Результати рандомізованого подвійного сліпого клінічного контрольованого плацебо дослідження підтвердили позитивний вплив бупропіону в дозуванні 200-300 мг при лікуванні пацієнтів з ангедонією (Tomarken etal., 2004).
Крім того, застосування зареєстрованої комбінації декстрометорфану з бупропіоном також може мати подібний ефект (Majeed etal., 2021).
Потенційна користь застосування антидепресантів була також підтверджена в дослідженнях із застосуванням тваринних моделей (Cryan etal., 2003; Paterson etal., 2007). Хоча, як зазначають дослідники, спостерігалися й протилежні ефекти (Walsh etal., 2018). Також було описано позитивний ефект такого препарату, як праміпексол, особливо при застосуванні у пацієнтів із хворобою Паркінсона (Lemke etal., 2006).
СІЗЗС, як зазначалося раніше, є не дуже ефективними за ангедонії; наприклад, есциталопрам був менш дієвим, ніж когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) або лікування агомелатином, для зменшення ознак ангедонії (Farabaugh etal., 2015; Corruble etal., 2013).
Однак СІЗЗС із певним впливом на дофамінергічну систему, як-от сертралін і флуоксетин, можуть бути ефективнішими щодо редукції симптому ангедонії (Boyer etal., 2002; Light etal., 2011).
Подібний ефект підтверджено для венлафаксину, який також діє на норадренергічні та дофамінергічні системи (Martinotti etal., 2012).
Агомелатин, імовірно, є сполукою, яка викликає найбільший інтерес серед клініцистів як потенційний засіб для лікування пацієнтів з ангедонією. Результати низки незалежних досліджень продемонстрували відповідну користь агомелатину як у коротко-, так і в середньостроковій перспективі (Zhu etal., 2021; Di Giannantonio etal., 2011; Martinotti etal., 2016; Gargoloff etal., 2016; DeBerardis etal., 2017; di Giannantonio etal., 2019).
Крім того, було описано, що розроблений нещодавно антидепресант із мультимодальною дією вортіоксетин є ефективнішим, ніж агомелатин, для зменшення ознак ангедонії (McIntyre etal., 2021).
Ефективність застосування вортіоксетину також підтверджують дані низки інших досліджень, зокрема за участю пацієнтів із легкими когнітивними порушеннями (Mattingly etal., 2023; Watanabe etal., 2022; Cao etal., 2019; Tan and Tan, 2021).
Кетамін широкого застосовують у клінічній практиці завдяки його швидкому антидепресивному ефекту (Thametal., 2022; Bahji etal., 2022; Zanos and Gould, 2018). Отримані дані свідчать, що вказаний препарат чинить значущий антиангедонічний ефект зі швидким початком дії (Ballard etal., 2017; Lally etal., 2014).
Імовірно, кетамін може застосовуватися у певних клінічних ситуаціях, коли необхідне швидке досягнення ефекту. Серед препаратів цього класу значну увагу нині привертає псилоцибін, який також має таку додаткову перевагу, як можливість одноразового введення (Goodwin etal., 2022).
Дослідження щодо його ефективності тривають, але попередні дані підтверджують значущий та специфічний ефект, який зберігається до 3 місяців після застосування (Carhart-Harris etal., 2016).
Такі препарати-стимулятори, як метилфенідат, нині застосовують для лікування пацієнтів із розладом із дефіцитом уваги та гіперактивністю (РДУГ). Ґрунтуючись на механізмі їхньої дії, можна також припустити, що вони будуть корисними й для осіб з ангедонією. Власне, результати рандомізованого контрольованого плацебо дослідження підтвердили значну користь застосування метилфенідату в комбінації з антидепресантами щодо зменшення ознак ангедонії (Rizvi etal., 2014).
Завдяки даним про залучені до розвитку ангедонії ділянки мозку, які отримують у дослідженнях із застосуванням методів нейровізуалізації, зростає зацікавленість до можливих методів нейромодуляції, націленої на специфічні нейронні ланцюги (Pizzagalli, 2022).
Одним із найперспективніших підходів сьогодні є транскраніальна магнітна стимуляція. Добре відомо, що її застосовують для лікування депресії, але є також докази того, що вона може бути певною мірою корисною і для пацієнтів з ангедонією. Про це свідчать результати пілотних досліджень (Pettorruso etal., 2018; Light etal., 2019; Spano etal., 2019; Wang etal., 2021).
Ці перші висновки нещодавно були підтверджені у масштабному натуралістичному дослідженні (вид клінічного дослідження, що передбачає ретельне спостереження та реєстрацію певного феномена, іноді протягом тривалого часу, у природних для нього умовах, за мінімально можливого впливу на пацієнтів або феномен), яке продемонструвало значну користь застосування транскраніальної магнітної стимуляції (Fukuda etal., 2021).
Зменшення ознак ангедонії корелювало з редукцією симптомів депресії, як і очікувалося, але кореляція була далекою від повної. Це свідчить, що у деяких пацієнтів ознаки ангедонії зменшилися набагато значніше, ніж симптоми депресії. Також відомо про корисність застосування психотерапії в поєднанні з лікуванням антидепресантами при депресії, зокрема резистентній до терапії (van Bronswijk etal., 2019).
Вчені досліджували можливість застосування такого підходу для лікування пацієнтів з ангедонією. Психотерапія є важливою складовою лікування осіб з ангедонією. Зокрема, продемонстровано користь застосування найпоширенішого методу психотерапії - КПТ та поведінкової активації (яка, власне, є компонентом КПТ), - за ангедонії (Alsayednasser etal., 2022).
КПТ націлена на зміну негативної моделі мислення, яка може призводити до розвитку ангедонії, тоді як поведінкова активація зосереджена на посиленні заохочення й залучення індивіда до активності. Неодноразово пропонувалося застосовувати поведінкову активацію у схемі ведення пацієнтів з ангедонією. Зокрема, запропоновано використання багатьох менш вивчених методів лікування (Pizzagalli, 2022).
На рисунку зображено відомі натепер причини ангедонії та основні методи, застосовувані для її лікування. У таблиці наведено рівні доказовості даних щодо застосування різних підходів до лікування ангедонії.
Рисунок. Причини розвитку ангедонії та основні підходи до її лікування
Таблиця.
Рівні доказовості даних щодо застосування підходів до лікування ангедонії
А. Serretti зауважує, що ефективність застосування психотерапії в лікуванні ангедонії за депресії може варіювати залежно від таких індивідуальних чинників, як тяжкість депресії, наявність інших симптомів і особистих уподобань пацієнта. Тому рекомендовано використовувати індивідуалізований підхід до лікування, який враховуватиме ці чинники (Serretti, 2022).
Висновки
Ангедонія є одним із характерних симптомів депресії, а також низки інших психічних станів. Термін «ангедонія» натепер розширено, і його застосовують до спектра порушень процесу обробки винагороди, які привертають значну увагу дослідників упродовж кількох останніх десятиліть.
Суттєве розширення початкового значення терміна стимулювало проведення досліджень щодо природи ангедонії. Зокрема, продемонстровано, що ангедонія є значущим потенційним чинником ризику розвитку суїцидальної поведінки і може бути потенційно незалежним чинником ризику суїцидальності незалежно від депресії. Власне, ангедонія також пов'язана із процесом запалення, яке може чинити шкідливий вплив на перебіг депресії як результат взаємозв'язку.
Дофамін - нейромедіатор, який найбільше залучений до нейрофізіологічних основ ангедонії, переважно зумовлених аномаліями в стріатумі та префронтальній ділянці головного мозку мозку.
Передбачається, що генетика відіграє важливу роль у розвитку ангедонії, і полігенні показники ризику можуть у майбутньому стати потенційно корисним методом для прогнозування ймовірності її розвитку. Також підтверджено помірну користь застосування за ангедонії традиційних антидепресантів, як-от селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну.
Це особливо важливо, оскільки згадані ліки можуть мати позитивний вплив на ознаки ангедонії у пацієнтів із симптомами депресії. Так, пацієнтів з ангедонією можна ефективно лікувати такими препаратами, як бупропіон (у поєднанні з декстрометорфаном), агомелатин, кетамін, а також завдяки транскраніальній магнітній стимуляції.
Деякі з цих методів лікування можуть бути успішнішими за інші; наразі всі вони ще досліджуються. Крім того, накопичено чимало доказів на користь застосування психотерапії, зокрема КПТ та поведінкової активації.
На думку А. Serretti, значний обсяг отриманих даних підтверджує, що ангедонія принаймні дещо відрізняється від депресії. Тому клініцистам варто зосередитися саме на цьому аспекті й не ігнорувати ангедонію, вважаючи її простим симптомом епізоду депресії.
Підготувала Джерело: https://neuronews.com.ua
Наталія Купко
Поки ніхто не залишив коментар до цієї статті